Do wyłącznej działalności statutowej Stowarzyszenia należy:
Organizowanie i prowadzenie różnych form działalności zmierzającej do wczesnego wykrywania niepełnosprawności i prowadzenia profilaktyki zapobiegawczej.
Propagowanie i popularyzowanie postępowych idei i osiągnięć w zakresie rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.
Popieranie i inicjowanie prac w zakresie rozwoju oświaty i wychowania, rehabilitacji leczniczej, zawodowej i społecznej.
Kształtowanie nowych form w edukacji w zakresie integracji, pogłębiania wrażliwości społecznej różnych środowisk do działania na rzecz dzieci, młodzieży niepełnosprawnej i niepełnosprawnych osób dorosłych.
Dążenie do zniesienia barier architektonicznych, urbanistycznych, komunikacyjnych i psychospołecznych.
Prowadzenie działań zmierzających do stworzenia równych praw i szans życiowych w społeczeństwie dla rodzin, opiekunów wychowujących dziecko niepełnosprawne.
Prowadzenie działań zmierzających do stworzenia godnych warunków życiowych w społeczeństwie dla młodzieży niepełnosprawnej po ukończeniu 16 roku życia i dla niepełnosprawnych osób dorosłych.
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i dyskryminacji osób niepełnosprawnych.
Zwiększenie szans na dostęp do rehabilitacji i terapii wspomagających.
Walka z niedożywieniem i wykluczeniem społecznym.
Inicjowanie, opiniowanie i uczestniczenie w pracach legislacyjnych dotyczących warunków życia dzieci, młodzieży niepełnosprawnej.
Prowadzenie działań na rzecz osób starszych.
Ochrona i promocja zdrowia.
Przeprowadzanie Konsultacji, Sympozjów i wykładów propagujących zdrowy styl życia.
Prowadzenie działań ekologicznych mających na celu kształtowanie postaw związanych z dbaniem o naturalne środowisko.
Propagowanie i prowadzenie zajęć, projektów rozwijających sport, turystykę, kulturę fizyczną, rekreację.
Prowadzenie działań zmierzających do aktywności w życiu kulturalnym: propagowanie kultury.
Prowadzenie działań pomocowych dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Integracja społeczna i zawodowa.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele statutowe nieodpłatnie i odpłatnie poprzez:
Prowadzenie ośrodków informacji dla rodzin wychowujących dzieci i młodzież niepełnosprawną i opiekujących się niepełnosprawnymi osobami dorosłymi, udzielanie pomocy interwencyjnej w załatwianiu indywidualnych spraw bytowych i prawnych.
Tworzenie warunków do wymiany doświadczeń w zakresie rehabilitacji dla osób zajmujących się usprawnianiem osób niepełnosprawnych, organizowanie i prowadzenie spotkań, warsztatów, konferencji, seminariów, kursów, nawiązywanie współpracy między ośrodkami rehabilitacyjnymi w kraju i poza jego granicami.
Organizowanie i prowadzenie punktów informacyjno – konsultacyjnych przy ośrodkach zdrowia, przychodniach.
Organizowanie i prowadzenie zajęć instruktażowych i grup wsparcia dla rodziców, rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych.
Organizowanie i prowadzenie grupowej i indywidualnej rehabilitacji ruchowej, logopedycznej, pedagogicznej, innych form rehabilitacji, również prowadzenie rehabilitacji domowej.
Organizowanie i prowadzenie wyjazdowych i stacjonarnych turnusów rehabilitacyjnych, ogólno - usprawniających, instruktażowych dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, prowadzenie i organizowanie spotkań, wycieczek, imprez kulturalno – edukacyjnych, kulturalno – rekreacyjnych, przyrodniczo – edukacyjnych, integracyjnych.
Gromadzenie środków finansowych na cele dofinansowania bądź finansowania wieloprofilowego usprawniania dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych.
Organizowanie i prowadzenie warsztatów pedagogicznych , warsztatów terapii zajęciowej, artterapii, muzykoterapii, logorytmiki, integracji sensorycznej, hipoterapii, dogoterapii, zooterapii, i innych form.
Organizowanie, prowadzenie nadzorowanie grup integracyjnych i klas w placówkach oświaty – żłobkach przedszkolach, szkołach.
Organizowanie, prowadzenie ośrodków rehabilitacyjno – wychowawczych, dziennych i stacjonarnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych na terenie objętym działalnością Stowarzyszenia.
Organizowanie i prowadzenie świetlic, w tym świetlic edukacyjnych, socjoterapeutycznych, integracyjnych.
Organizowanie domów opieki. Ośrodków wsparcia dziennego. Ośrodków wsparcia, WTZ – ów, ZAZ – ów.
Współpraca ze szkołami kształtującymi w kierunkach potrzebnych do pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Prowadzenie działalności gospodarczej z przeznaczeniem na cele służące do realizacji zadań statutowych.
Wszechstronna współpraca z władzami miejskimi i gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi w zakresie realizacji celów statutowych Stowarzyszenia oraz wszelkich działań prowadzących do polepszenia warunków życia osób niepełnosprawnych i opiekujących się nimi rodzin.
Podpisywanie Umów Partnerskich.
Organizowanie i prowadzenie wczesnej wielospecjalistycznej, kompleksowej, skoordynowanej pomocy, organizowanie grup rehabilitacyjno – wychowawczych, edukacyjno – terapeutycznych.
Organizowanie i prowadzenie szkół i placówek niepublicznych.
Organizowanie i prowadzenie zajęć sportowych, prowadzenie projektów rozwijających, sport, turystykę, kulturę fizyczną, rekreację.
Organizowanie wypoczynku dzieci i młodzieży, w tym dzieci niepełnosprawnych i dorosłych osób niepełnosprawnych.
Organizowanie imprez kulturalnych, przygotowanie i prezentacja wydarzeń artystycznych, wydawanie publikacji.
Prowadzenie zadań z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
Prowadzenie zadań z zakresu pomocy osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym i tak np.: poradnictwo specjalistyczne, poradnictwo społeczno – prawne, pomoc w wypełnianiu wniosków, prowadzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i wspomagającego opiekę nad osobą chorą i niepełnosprawną, pomoc w zakładaniu i prowadzeniu spółdzielni socjalnych.
Współpraca z przedszkolami, żłobkami, instytucjami państwowymi, samorządowymi, sektorem gospodarczym i środkami masowego przekazu.
Tworzenie miejsc spotkań, terenów rekreacyjnych dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi oraz warsztatów redukcji stresu, przestrzeni odpoczynku i relaksu dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.